Stosunkowo często przedsiębiorcy zgłaszają się do nas z problemem odmowy udzielenia finansowanie (w jednej czy nawet kilku instytucji finansowych). Powodem jest bieżąca strata na działalności gospodarczej. W dzisiejszym artykule pokażemy Ci proste sposoby jak w takim przypadku możesz zwiększyć szanse na otrzymanie finansowania . Czy zawsze strata jest bowiem aż tak dużą przeszkodą?
Przedstawiona sytuacja, jak to zwykle w bankowości bywa nie jest jednoznaczna. W niektórych instytucjach bieżąca strata rzeczywiście nie jest akceptowalna. Twoja firma, która ma duży potencjał, dynamicznie się rozwija, generując tym samym duże koszty, paradoksalnie nie ma niestety szans na otrzymanie finansowania.
Całe szczęście są na rynku podmioty, które podchodzą do tematu bardziej liberalnie. Przy odpowiednim wyjaśnieniu z czego strata wynika, udzielenie finansowania jest jak najbardziej realne. Wielu klientom w takiej sytuacji pomogliśmy i wierzymy, że jeszcze wielu pomożemy.
Poniżej przedstawimy trzy proste sposoby, dzięki którym możesz zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu, pożyczki lub innej formy zewnętrznego kapitału.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że w jednym artykule nie opiszemy wszystkiego bardzo szczegółowo. Zagadnienie jest złożone. Wymaga pewnego doświadczenia oraz wiedzy z zakresu pozyskiwania finansowania. Niemniej jednak wierzymy, że jeśli doświadczasz analizowanego problemu, to w wielu przypadkach te proste kroki mogą być dla Ciebie pomocne.
Jeśli w kosztach działalności gospodarczej uwzględnione są odpisy amortyzacyjne, nieuwzględnienie jej przez bank (tzn. "wyciągnięcie" z pozycji kosztowej) może pozytywnie wpływać na wynik finansowy firmy. Dzieje się tak dlatego, że amortyzacja to tzw. "koszt niepieniężny". Jest to jedynie zapis księgowy a nie koszt, który faktycznie ponosisz.
Znajdź instytucję, która uwzględni amortyzacje w procesie analizowania zdolności kredytowej. Dostarcz ewidencje środków trwałych wraz z tabelą odpisów amortyzacyjnych.
Być może w analogicznych okresach lat ubiegłych strata również występowała. Sytuacja taka może być np. spowodowana mniejszym popytem na produkty/usługi w określonych miesiącach roku (sezon urlopowy, święta itp.). Na koniec okresu obrachunkowego działalność jest jednak zawsze „na plusie”.
Być może poniosłaś/eś ostatnio wysokie nakłady w celu rozwoju działalności. Jaki rodzaj kosztów mamy tu na myśli? Np. zakup sprzętów, maszyn, programów, wydatki poniesione w związku z zakupem nieruchomości w ramach biznesu, remontem itp. Tego typu wydatki zazwyczaj nie mają powtarzalnego charakteru. Nie są to typowe koszty operacyjne. Wpływają jednak pozytywnie na wyniki finansowe firmy w przyszłości.
Przedstaw w instytucji udzielającej finansowania faktury potwierdzające poniesione wydatki. Jeśli masz wykonane prognozy finansowe pokazujące wzrost dochodów w kolejnych okresach oraz ich związek z poniesionymi wydatkami, będzie to duży plus.
Strata na działalności utrudnia znalezienie podmiotu, który udzieli finansowania. Nie ma co zakłamywać rzeczywistości. Nie musi być to jednak sytuacja beznadziejna. Zdobycie kapitału jest możliwie. Mamy nadzieje, że te trzy przedstawione sposoby odnośnie tego jak uzyskać finansowanie pomimo straty na działalności gospodarczej będą dla Ciebie pomocne.
Pamiętaj też, że na rynku oprócz banków jest co raz więcej innych instytucji wspierających rozwój biznesu. Jedną z ich zalet jest to, że ich polityka udzielania finansowania jest pod wieloma względami bardziej liberalna. Co ważne wiele z nich to podmioty zdecydowanie godne polecenia.
Jeśli obecnie jesteś na etapie poszukiwania finansowania dla swojej firmy zapraszamy również do zapoznania się z naszą usługą Finansowania Biznesu. Być może znajdziemy przestrzeń do współpracy. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji.