W poprzednim artykule na naszym blogu przedstawiliśmy podstawowe informacje na temat poszczególnych wariantów leasingu. Opisaliśmy zalety i wady każdej opcji. Dziś przedstawimy konkretne wskazówki, dzięki którym łatwiej dokonasz optymalnego wyboru.
Leasing operacyjny czy finansowy? Oto jest pytanie.
Wybór między leasingiem finansowym a operacyjnym zależy zawsze od indywidualnych potrzeb i preferencji firmy oraz charakterystyki danej transakcji.
W skrócie możemy stwierdzić, że:
- Leasing finansowy może być bardziej korzystny, gdy chcesz stać się właścicielem przedmiotu po zakończeniu umowy. Ważne są również dla Ciebie korzyści podatkowe związane z jego amortyzacją w trakcie trwania umowy.
- Leasing operacyjny jest natomiast lepszym wyborem, gdy potrzebujesz przedmiotu jedynie tymczasowo. Po zakończeniu umowy leasingowej chętnie skorzystasz z nowego. Preferujesz również niższe koszty początkowe.
Wchodząc jednak bardziej konkretnie w rozważania zastanówmy się kiedy wybrać leasing operacyjny?
- Gdy zależy Ci na tymczasowym użytkowaniu danego przedmiotu
Jeśli potrzebujesz danego przedmiotu jedynie przez określony czas (np. na potrzeby okresowego projektu lub sezonowej produkcji), leasing operacyjny może być lepszym wyborem. Masz oczywiście prawo wykupić na własność leasingowany przedmiot ale nie jest to obligatoryjne. Jeśli zatem z góry zakładasz, że raczej z tej opcji nie skorzystasz warto rozważyć ustawienie wysokiej wartości wykupu, płacąc tym samym niskie raty.
Przykład
Firma produkcyjna potrzebuje dodatkowego zestawu maszyn tylko na okres zwiększonego zapotrzebowania na swoje produkty w okresie świątecznym. Po sezonie świątecznym nie będzie już potrzebowała tych dodatkowych maszyn, więc leasing operacyjny umożliwi jej elastyczne dostosowanie się do zmieniających się potrzeb.
- Gdy chcesz uniknąć ryzyka związanego z wartością rynkową przedmiotu
Leasing operacyjny pozwala uniknąć ryzyka związanego z potencjalnym spadkiem wartości przedmiotu na rynku. Nie ponosisz ryzyka utraty wartości aktywu, ponieważ nie musisz go wykupić po zakończeniu umowy leasingowej.
Przykład
Firma leasinguje samochody dla swoich przedstawicieli handlowych. Nie chce ryzykować spadku wartości samochodów na rynku po kilku latach użytkowania, więc wybiera leasing operacyjny, który pozwala jej zwrócić pojazdy po zakończeniu umowy.
Kiedy natomiast wybrać leasing finansowy?
- Gdy chcesz stać się właścicielem przedmiotu
Jeśli planujesz długoterminowe korzystanie z danego aktywu i chcesz być jego właścicielem po zakończeniu umowy leasingowej.
Przykład
Firma potrzebuje nowego sprzętu do produkcji, który będzie używany przez wiele lat. Wybiera leasing finansowy, aby po zakończeniu umowy móc wykupić sprzęt za symboliczną kwotę i stać się jego właścicielem.
- Gdy korzyści podatkowe związane z amortyzacją są istotne
Leasing finansowy umożliwi Ci amortyzację kosztów związanych z aktywem, co może prowadzić do korzystnych konsekwencji podatkowych. Mozesz wykorzystać te korzyści, aby obniżyć swoje zobowiązania podatkowe.
Przykład
Firma decyduje się na leasing finansowy sprzętu biurowego. Dzięki możliwości amortyzacji obniża swoje dochody i zmniejsza kwotę, podatku dochodowego którą musi zapłacić.
Podsumowanie
Leasing operacyjny może być korzystny, gdy potrzebujesz przedmiotu tymczasowo i chcesz uniknąć ryzyka związanego z jego wartością rynkową. Z kolei leasing finansowy może być lepszym wyborem, gdy chcesz stać się właścicielem przedmiotu po zakończeniu umowy i zależy Ci na korzyściach podatkowych związanych z jego amortyzacją.
Wybór między leasingiem operacyjnym a finansowym zawsze będzie zależeć od konkretnych potrzeb i sytuacji Twojej firmy. Bez ich jasnego sprecyzowania trudno będzie Ci podjąć rozsądną decyzje. Przy wyborze najlepszego rozwiązania warto również dokładnie poznać zarówno koszty, jak i korzyści obu opcji leasingowych.