W poprzednim artykule na naszym blogu przedstawiliśmy podstawowe informacje na temat poszczególnych wariantów leasingu. Opisaliśmy zalety i wady każdej opcji. Dziś natomiast pokażemy konkretne argumenty, kiedy wybrać daną opcje leasingu. Dzięki nim łatwiej dokonasz optymalnego wyboru.
Wybór między leasingiem finansowym a operacyjnym zależy zawsze od indywidualnych możliwości, potrzeb, preferencji oraz charakterystyki danej transakcji.
W skrócie możemy stwierdzić, że:
W ramach leasingu finansowego to Ty jako leasingobiorca dokonujesz amortyzacji użytkowanego przedmiotu. Co więcej, masz prawo wybrać jej formę. Możesz np. dokonać z tzw. amortyzacji jednorazowej. Dzięki zaliczeniu w koszty działalności całego wydatku o wysokiej wartości już na samym początku, znacznie obniżysz podatek dochodowy w danym roku. Jeśli zależy Ci na optymalizacji podatków taka możliwość może być dla Ciebie wyjątkowo korzystna.
Raty w leasingu operacyjnym zawsze są powiększone o 23 proc. VAT. Nie ma tutaj znaczenia stawka VAT, jaka obowiązuje na przedmiot leasingu. Jeśli chcesz sfinansować przedmiot objęty 8% VAT (np. sprzęt medyczny) leasing operacyjny jest zatem kompletnie nieuzasadniony ekonomicznie.
Taki rodzaj faktur występuje najczęściej przy zakupie auta w komisie. W przypadku leasingu operacyjnego sytuacja jest identyczna jak w poprzednim punkcie. Do każdej raty zostanie doliczony 23% VAT. Zasadność ekonomiczna takiej transakcji jest delikatnie mówiąc wątpliwa.
W przypadku leasingu operacyjnego minimalny okres to 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu. W przypadku aut osobowych są to więc 24 miesiące. Dla wielu maszyn będzie to z kolei okres 36 miesięcy. Jeśli z jakiegoś powodu zależy Ci na tym aby umowa była krótsza skorzystaj z leasingu finansowego. Tutaj minimalny okres leasingu to 6-12 miesięcy. Im krótszy okres finansowania tym niższe koszty. Wysokość raty będzie jednak wyższa. Pamiętaj o tym i dopasuj wszystko do własnych możliwości.
Jeśli potrzebujesz danego przedmiotu jedynie przez określony czas (np. na potrzeby okresowego projektu lub sezonowej produkcji), leasing operacyjny może być dobrym wyborem. W chwili zakończenia umowy po prostu zwracasz leasingowany przedmiot. Masz do tego pełne prawo. W takiej sytuacji warto rozważyć ustawienie wysokiej wartości wykupu, płacąc tym samym niskie raty w trakcie trwania umowy.
W leasingu finansowym w momencie zapłacenia ostatniej raty stajesz się pełnoprawnym właścicielem przedmiotu. Sytuacja z pozoru prosta. Jeśli nie jest Ci on potrzebny możesz go po prostu sprzedać. Dobrze jednak wiemy, że sprzedaż może zająć więcej czasu niż byśmy tego chcieli (mniejszy popyt; chęć uzyskania dobrej ceny itp.). Leasing operacyjny będzie więc w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem.
Leasing operacyjny pozwala uniknąć ryzyka związanego z potencjalnym spadkiem wartości przedmiotu na rynku. Nie ponosisz go ponieważ nie musisz dokonywać wykupu po zakończeniu umowy.
W leasingu operacyjnym w wielu przypadkach na starcie nie ponosisz praktycznie żadnych kosztów. Wstępna opłata (tzw. czynsz inicjalny) może bowiem wynosić 0%. Podatek VAT (23%) jest z kolei płatny w ratach. W leasingu finansowym podatek VAT trzeba natomiast zapłacić z góry, czyli już z pierwszą ratą. Dla wielu przedsiębiorców jest to zbyt duże obciążenie.
Wybór między leasingiem operacyjnym a finansowym zawsze będzie zależeć od konkretnych potrzeb i sytuacji Twojej firmy. Bez ich jasnego sprecyzowania trudno będzie Ci podjąć rozsądną decyzje.
Podejmując ją weź pod uwagę: