Baza wiedzy

Jak krok po kroku stworzyć Biznes Plan

W jednym z naszych ostatnich artykułów skupiliśmy się na podstawowych informacjach dotyczących Biznes Planu. Przedstawiliśmy jego definicje oraz powody dla, których warto go stworzyć. Krótko opisaliśmy każdą z części biznes planu. W tym artykule wytłumaczymy bardziej szczegółowo co powinno znaleźć się w jego poszczególnych sekcjach. Dowiesz się więc "Jak krok po kroku stworzyć biznes plan."

Pamiętaj, że każda z sekcji pełni ważną rolę w przedstawieniu całościowego obrazu firmy/planowanego przedsięwzięcia. Ważne więc, aby była napisana zwięźle i klarownie. Ułatwi to odbiorcom komfortowe przyswojenie informacji. Struktura biznes planu powinna być również przejrzysta i logiczna oraz dostosowana do specyfiki branży i oczekiwań inwestorów.

1) Streszczenie

Streszczenie to esencja, wizytówka całego dokumentu. Należy je zatem sporządzić w sposób szczególnie staranny. Pomimo, że znajduje się ono na samym początku biznes planu, stworzyć powinnaś/powinieneś je na samym końcu. Zawierać bowiem musi wszystkie, najistotniejsze informacje z poszczególnych jego części. Co dokładnie?

2) Charakterystyka firmy

3) Opis produktów i usług

W tej sekcji szczegółowo przedstaw oferowane przez swoją firmę produkty lub usługi. Ich cechy, zalety oraz przewagi konkurencyjne.

Ważne jest również, aby wskazać, co wyróżnia produkt/usługę na tle konkurencji. Może to być np.:

W opisie produktu/usługi uwzględnij również szczegółowe informacje o docelowej grupie odbiorców oraz sposobie, w jaki rozwiązuje on ich problemy lub jak zaspokaja pragnienia. To pomoże inwestorom lub bankom zrozumieć, dlaczego produkt ma szansę odnieść sukces na rynku.

4) Analizy w biznes planie

Jest to jedno z najważniejszych narzędzi strategicznych. Dzięki analizie SWOT identyfikujesz obszary wymagające poprawy oraz te, które powinny stać się źródłem przewagi konkurencyjnej. W tworzonym przez Ciebie biznes planie przedstaw zatem szczegółowo:

Zasoby i umiejętności, które Twoja firma może wykorzystać, by zdobyć przewagę konkurencyjną.

Obszary wymagające poprawy, które mogą ograniczać rozwój.

Możliwości rynkowe, które Twoja firma może wykorzystać.

Czynniki zewnętrzne, które mogą wpłynąć negatywnie na działalność.

W ramach tej analizy oceniasz rynek, na którym zamierzasz działać, tzn. konkurencję, popyt i podaż. Zdiagnozuj i opisz dokładnie problemy oraz pragnienia potencjalnych klientów. Przedstaw potencjalne nisze rynkowe, które mogą stać się źródłem przewagi konkurencyjnej.

Zaprezentuj działania konkurencyjnych firm, ich ofertę, strategię cenową oraz pozycję na rynku. Dokonaj oceny obecnej sytuacji rynkowej, a także przewidywania odnośnie przyszłych trendów i zmiany w otoczeniu rynkowym.

5) Finanse

W tej sekcji przedstawiasz bilans, rachunek zysków i strat oraz przepływy pieniężne. Jest to niezbędne, aby ocenić rentowność przedsięwzięcia i zrozumieć jego finansowe fundamenty. Najczęściej podaje się wyniki za 2 ostatnie lata. W niektórych przypadkach może być jednak wymagany dłuższy lub krótszy okres. Dodatkowo w tej części biznes planu należy zaprezentować prognozy finansowe i punkt rentowności

Prezentujesz tutaj przewidywania dotyczące przyszłych wyników finansowych firmy, w tym przychodów, kosztów i zysków.

Wskaźnik określający poziom sprzedaży, przy którym przychody firmy pokrywają wszystkie koszty – zarówno stałe, jak i zmienne. To ważny element ponieważ pomaga zrozumieć minimalne wymagania finansowe, by Twoja firma mogła funkcjonować bez strat.

6) Plany operacyjne i strategiczne

Plan operacyjny to szczegółowy opis codziennych działań firmy. To część biznesplanu, w której koncentrujesz się na prezentacji bieżących operacji, niezbędnych do sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Obejmuje takie aspekty jak:

Plan strategiczny to z kolei opis długoterminowych celów firmy i sposobów ich realizacji.

7) Marketing i Sprzedaż

Każda strategia marketingowa ma na celu skuteczną promocję produktów/usług oraz dotarcie do odpowiednich grup klientów. W ramach biznesplanu pełni kluczową rolę, ponieważ definiuje, jak Twoja firma zamierza wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.

Plan sprzedaży to element biznesplanu, w którym określasz prognozy sprzedaży produktów/usług w określonym czasie. Precyzyjnie zdefiniuj w tym miejscu cele sprzedażowe oraz działania niezbędne do ich realizacji.

8) Kadra zarządzająca i zasoby ludzkie

Wyobraź sobie, że masz przed sobą inwestora lub bankowca, który trzyma Twój biznes plan w ręku. Przewraca kolejne strony, aż dociera do sekcji "Kadra zarządzająca". To moment, w którym musi zrozumieć jedną rzecz: Czy ludzie stojący za tym projektem to ci, którym można zaufać. Kadra zarządzająca to nie tylko nazwiska – to opowieść o ludziach, którzy są zdolni poprowadzić Twój biznes do sukcesu.

Dobrze opisany zespół zarządzający to sekcja, która tchnie życie w Twój biznesplan. Pamiętaj, że to nie jest miejsce na pokorę. To moment, by pokazać, że masz ekipę gotową na każde wyzwanie. Jeśli w tej części inwestor znajdzie powody do zaufania, reszta biznesplanu zyska dla niego zupełnie nową wartość.

Zacznij od krótkiego przedstawienia kluczowych osób w zespole zarządzającym. Każda z tych osób powinna być bohaterem swojego akapitu. Napisz o ich doświadczeniu zawodowym, wykształceniu i najważniejszych osiągnięciach, ale unikaj sztampowych opisów. "Manager z 15-letnim doświadczeniem" brzmi sucho. Lepsze będzie: "Specjalista, który wprowadził produkt X na rynek i zwiększył jego udział o 30% w ciągu dwóch lat".

Pokaż, że Twój zespół działa jak dobrze naoliwiona maszyna. Opisz, kto zajmuje się finansami, kto strategią, a kto operacjami. Ważne, by jasno wskazać, jak kompetencje członków zespołu uzupełniają się wzajemnie. To buduje zaufanie, że żadna istotna funkcja w firmie nie pozostanie bez opieki.

Pokaż, co wyróżnia Twój zespół. Może macie nietypowe podejście do rozwiązywania problemów? Może posiadacie unikalne kontakty w branży? Każdy inwestor chce wiedzieć, co wniesiecie do rynku, czego inni nie mają. Opisanie wspólnej wizji i strategii zarządzania może być tutaj game-changerem.

Jeśli w Waszych dotychczasowych projektach pojawiły się konkretne wyniki – podaj je. Liczby są językiem biznesu. „Zespół zwiększył obroty firmy X o 50% w ciągu roku” mówi więcej niż tuzin przymiotników.


Inwestorzy zwracają uwagę nie tylko na to, kto jest w zespole teraz, ale też na to, jak planujecie go rozwijać. Jeśli w przyszłości planujecie zatrudniać ekspertów z określonych dziedzin, wspomnij o tym. Pokaż, że myślisz strategicznie i nie zamierzasz osiąść na laurach.



Zachęcamy do przeczytania podstawowych informacji na temat Biznes Planu.

Bezpłatna konsultacja

Potrzebujesz pomocy w zakresie skalowania biznesu lub finansów osobistych? Spotkajmy się aby porozmawiać i wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązania.
Zarezerwuj wizytę

Bardzo przyjazna i solidna firma, pomogą w praktycznie każdym aspekcie związanym z finansami firmy, łącznie z prowadzeniem księgowości dla spółek. Doradztwo, obsługa i kontakt na najwyższym poziomie, 100% profesjonalizmu. Zdecydowanie Polecam.

Andrzej Niemira
"Altrasem" - Agencja Marketingowa

Super podejście do klienta, współpraca przy której wiesz że ktoś działa w Twoim interesie, a nie próbuje Ci coś sprzedać. Można pisać o profesjonalizmie, ale najlepiej sprawdzić samemu, zadzwonić, umówić się na spotkanie i się przekonać. Polecam

Cezary Trzeciak
"Hericon Development"

Przede wszystkim ogromna wiedza poparta wieloletnim doświadczeniem. Z takimi ludźmi rozmawia się po prostu inaczej. Tu warto się udać na konsultację i nie tylko. Polecam

Piotr Kamiński
"3 Giga. Komputery i Serwis"

Potrzebowałem pozyskać finansowanie do swojej firmy. Z pomocą Pana Bartosz wszystko poszło gładko i bez problemu. Polecam!!!

Bartosz Waszczak
"Integrity AV"

Profesjonalni, bardzo zaangażowani specjaliści, którzy na uwadze mają przede wszystkim dobro klienta.

Magdalena Ławreszuk
"Ławreszuk Fotografia & Film"

Solidna, uczciwa firma. Dąży do pozytywnego osiągnięcia celu. Jestem zadowolony z ich usług.

Bassam Ahmad

Konkretna i szybka pomoc w pozyskaniu kredytu firmowego. Polecam!!!

Karol Kamiński
"MirJan" - Biuro Rachunkowe

W końcu trafiłem w odpowiednie ręce, zostałem wysłuchany i zrozumiany. Specjaliści z firmy Di Brenta Finance pokazali mi gdzie ucieka mój zysk, a to raczej ważny aspekt w prowadzeniu firmy. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i nie wiesz gdzie uciekają twoje ciężko zarobione pieniądze, to właśnie oni znajdą marnotrawstwa i pomogą je wyeliminować. Di Brenta, to nie tylko nowoczesne podejście do księgowości. To również Dyrektor Finansowy który czuwa nad zyskiem oraz partner w doborze odpowiedniego finansowania. Z czystym sumieniem polecam!

Kamil Szapował
"Fiks Wentylacja i Klimatyzacja"

Profesjonalna obsługa i podejście do klienta. Pan Bartosz ludzkim podejściem do finansów przywrócił mi wiarę uczciwość tej branży. Jako właściciel firmy polecam.

Mateusz Stefańczuk
"Trójwymiarowi" - Drukarnia 3D

Szybka reakcja i fachowe doradztwo. Odbieranie telefonów o dziwnych porach i odpowiadanie na maile. Doskonałe zrozumienie potrzeby i rzetelne informacje. To wszystko zakończone szybkim uzyskaniem finansowania. Bez ściemniania i wymyślania. Polecam!

Cezary Korolczuk
"Cukiernia Pani K"

Pan Bartosz - to kompetentny, bardzo skuteczny ekspert finansowy. W krótkim czasie otrzymaliśmy pomoc przy kredycie hipotecznym. Współpraca z Panem Bartoszem była dla nas przyjemnością. Pełen profesjonalizm i 100% zaangażowania.

Kamil Laszuk

Firma godna zaufania. Zostałem wysłuchany i otrzymałem pomoc. Polecam.

Jacek Żamojda
"Papier Serwis Sp. J"

Masz pytania? Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji

Odpowiadamy, wyjaśniamy, konsultujemy – zapraszamy na spotkanie, by dowiedzieć się więcej o swoich możliwościach.
Skontaktuj się
Di Brenta
Business & Finance
Ul. Upalna 88 lok. 3
Białystok 15-668

Szybki kontakt:
E-mail: biuro@dibrenta.pl
Telefon: +48 535 425 877
Polityka prywatnościRegulaminRODO
Copyright © 
2025
 Di Brenta.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Branding, projekt strony i realizacja: 
WayBetter
crossmenu