Wróć
Baza wiedzy

Leasing operacyjny i finansowy. Zalety oraz wady obu wariantów

Zalety

Leasing operacyjny pozwala na łatwiejszą wymianę przedmiotu na nowszy lub dostosowanie do zmieniających się potrzeb firmy.

Wady

Jeśli nie korzystasz z opcji wykupy nie stajesz się właścicielem przedmiotu. Prowadzi to do utraty możliwości amortyzacji kosztów oraz utrudnia analizę bilansową.

W dłuższej perspektywie czasowej może być on droższy niż leasing finansowy.

Zalety

Po zakończeniu umowy leasingowej, tzn. z chwilą wpłacenia ostatniej raty, stajesz się właścicielem przedmiotu, co może być korzystne z punktu widzenia bilansu i wartości firmy.

W przypadku leasingu finansowego możesz dokonywać odpisów amortyzacyjnych i uwzględniać je w kosztach prowadzonej działalności. Prowadzi to do korzystnych konsekwencji podatkowych. Co więcej masz możliwość dokonania przyspieszonej, jednorazowej amortyzacji. W takiej sytuacji znacznie obniżasz podatek dochodowy w danym roku (pamiętaj jednak, że nie możesz tego zrobić w przypadku leasingowania samochodu osobowego). 

Istnieje możliwość dostosowania umowy leasingowej do potrzeb firmy (np. indywidualna stawka amortyzacji), co pozwala na elastyczne zarządzanie finansami i aktywami.

Masz możliwość zastosowania stawki innej niż 23%. Ma to niebagatelne znacznie jeśli przedmiot leasingu jest objęty np. 8% podatkiem. W leasingu operacyjnym do każdej raty zostałby doliczony podatek VAT w wysokości 23%. Znacznie podniosłoby to zatem koszt. W wariancie leasingu finansowego taka sytuacja nie ma miejsca.

Wady

Koniecznym jest bowiem opłacenie podatku VAT za cały przedmiot leasingu "z góry". Nie ma co ukrywać, że może być w niektórych sytuacjach to duże obciążenie finansowe.

Jesteś odpowiedzialny za większość kosztów związanych z utrzymaniem i użytkowaniem leasingowanego przedmiotu.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że leasing operacyjny jest lepszy niż finansowy lub na odwrót. Wszystko zależy bowiem od specyficznych potrzeb i możliwości Twojego biznesu. Wyboru zawsze należy dokonać na podstawie jasno zdefiniowanych kryteriów. W kolejnym artykule pokażemy sytuacje, w których dany rodzaj leasingu będzie uzasadniony. Mamy nadzieje, że ułatwi Ci to podjęcie optymalnej decyzji.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy również do kontaktu telefonicznego, mailowego lub osobiście w siedzibie naszej firmy. Oferujemy bezpłatne konsultacje dla przedsiębiorców podczas, których omawiamy wszelkie wyzwania z jakimi mierzą się w kontekście finansowania biznesu.

Bezpłatna konsultacja

Potrzebujesz pomocy w zakresie skalowania biznesu lub finansów osobistych? Spotkajmy się aby porozmawiać i wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązania.
Umów się na spotkanie

Bardzo przyjazna i solidna firma, pomogą w praktycznie każdym aspekcie związanym z finansami firmy, łącznie z prowadzeniem księgowości dla spółek. Doradztwo, obsługa i kontakt na najwyższym poziomie, 100% profesjonalizmu. Zdecydowanie Polecam.

Andrzej Niemira
"Altrasem. Agencja Marketingowa"

Super podejście do klienta, współpraca przy której wiesz że ktoś działa w Twoim interesie, a nie próbuje Ci coś sprzedać. Można pisać o profesjonalizmie, ale najlepiej sprawdzić samemu, zadzwonić, umówić się na spotkanie i się przekonać. Polecam

Cezary Trzeciak
"Hericon Development"

Przede wszystkim ogromna wiedza poparta wieloletnim doświadczeniem. Z takimi ludźmi rozmawia się po prostu inaczej. Tu warto się udać na konsultację i nie tylko. Polecam

Piotr Kamiński
"3 Giga. Komputery i Serwis"

Potrzebowałem pozyskać finansowanie do swojej firmy. Z pomocą Pana Bartosz wszystko poszło gładko i bez problemu. Polecam!!!

Bartosz Waszczak
"Integrity AV"

Profesjonalni, bardzo zaangażowani specjaliści, którzy na uwadze mają przede wszystkim dobro klienta.

Magdalena Ławreszuk
"Ławreszuk Fotografia & Film"

Solidna, uczciwa firma. Dąży do pozytywnego osiągnięcia celu. Jestem zadowolony z ich usług.

Bassam Ahmad

Konkretna i szybka pomoc w pozyskaniu kredytu firmowego. Polecam!!!

Karol Kamiński
Biuro Rachunkowe

W końcu trafiłem w odpowiednie ręce, zostałem wysłuchany i zrozumiany. Specjaliści z firmy Di Brenta Finance pokazali mi gdzie ucieka mój zysk, a to raczej ważny aspekt w prowadzeniu firmy. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i nie wiesz gdzie uciekają twoje ciężko zarobione pieniądze, to właśnie oni znajdą marnotrawstwa i pomogą je wyeliminować. Di Brenta, to nie tylko nowoczesne podejście do księgowości. To również Dyrektor Finansowy który czuwa nad zyskiem oraz partner w doborze odpowiedniego finansowania. Z czystym sumieniem polecam!

Kamil Szapował
"Fiks Wentylacja i Klimatyzacja"

Profesjonalna obsługa i podejście do klienta. Pan Bartosz ludzkim podejściem do finansów przywrócił mi wiarę uczciwość tej branży. Jako właściciel firmy polecam.

Mateusz Stefańczuk
Drukarnia 3D "Trójwymiarowi"

Szybka reakcja i fachowe doradztwo. Odbieranie telefonów o dziwnych porach i odpowiadanie na maile. Doskonałe zrozumienie potrzeby i rzetelne informacje. To wszystko zakończone szybkim uzyskaniem finansowania. Bez ściemniania i wymyślania. Polecam!

Cezary Korolczuk
"Cukiernia Pani K"

Pan Bartosz - to kompetentny, bardzo skuteczny ekspert finansowy. W krótkim czasie otrzymaliśmy pomoc przy kredycie hipotecznym. Współpraca z Panem Bartoszem była dla nas przyjemnością. Pełen profesjonalizm i 100% zaangażowania.

Kamil Laszuk

Firma godna zaufania. Zostałem wysłuchany i otrzymałem pomoc. Polecam.

Jacek Żamojda
"Papier Serwis Sp. J"

Masz pytania? Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji

Odpowiadamy, wyjaśniamy, konsultujemy – zapraszamy na spotkanie, by dowiedzieć się więcej o swoich możliwościach.
Kontakt
Di Brenta
Business & Finance
Ul. Upalna 88 lok. 3
Białystok 15-668

Szybki kontakt:
E-mail: biuro@dibrenta.pl
Telefon: +48 535 425 877
Polityka prywatnościRegulaminRODO
Copyright © 
2024
 Di Brenta.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Branding, projekt strony i realizacja: 
WayBetter
crossmenu