Faktoring jest jednym z rozwiązań finansowych, o których często piszemy na blogu. Listę artykułów na jego temat znajdziesz poniżej.
Jeśli zastanawiasz się ile w ogóle kosztuje Faktoring, odpowiedz znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Dokładnie omawiamy w nim najczęściej pojawiające się opłaty. Tytułem wstępu chcemy podkreślić, że zależą one od wielu czynników, takich jak rodzaj faktoringu, profil ryzyka Twoich kontrahentów czy też warunki umowy z faktorem.
Jest to podstawowy koszt faktoringu. Wynosi ona najczęściej od 0,5% do 4% wartości brutto faktury. Od czego dokładnie zależy jej wysokość?
Przykład:
Jeśli wystawiasz fakturę na 100 000 zł brutto, a prowizja wynosi 1%, zapłacisz 1 000 zł za obsługę tej faktury.
Jeśli faktor udziela Ci finansowania (wypłaca środki z faktury przed jej terminem płatności), nalicza odsetki za udostępnienie kapitału. Są one ustalane jako stopa bazowa (np. WIBOR, EURIBOR) powiększona o marżę faktora. Typowy koszt to najczęściej 1–2% w skali miesiąca.
Od czego zależy wysokość odsetek?
Niektóre firmy faktoringowe pobierają dodatkowe opłaty np.
W zależności od umowy, możesz napotkać takie opłaty jak:
W tej sytuacji Faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Ten rodzaj faktoringu generuje wyższe koszty, ponieważ faktor bierze na siebie ryzyko.
Przy umowie z regresem Faktor nie przejmuje na siebie ryzyka. Jeśli Twój kontrahent nie zapłaci, musisz zwrócić otrzymane środki. Ponosisz niższe koszty, ale również większe ryzyko.
Faktoring to narzędzie, które jak każde inne rozwiązanie finansowe generuje koszty. W zamian daje jednak:
Jeśli masz zator płatniczy, faktoring pozwoli Ci uniknąć opóźnień w regulowaniu zobowiązań, co mogłoby skutkować karami lub pogorszeniem relacji z dostawcami. O tym czy warto ostatecznie wybrać wybrać Faktoring decyduje jednak wiele czynników. Analiza kosztów jest jedynie jednym z nich. Zapraszamy do przeczytania artykułów, które pomogą Ci podjąć decyzje odnośnie tego czy faktoring będzie dobrym rozwiązaniem, czy może lepiej skorzystać z innych rozwiązań finansowych.
Koszty faktoringu zależą od kilku czynników. Twojej sytuacji finansowej, charakteru kontrahentów, rodzaju usługi, itp. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie, należy porównać oferty kilku firm faktoringowych i upewnić się, czy znasz wszystkie potencjalne opłaty. Pamiętaj, że faktoring to narzędzie, które, dobrze dobrane, jest inwestycją w rozwój firmy, a nie tylko kosztem.
Jeśli zastanawiasz się na co zwrócić uwagę dokonując wyboru konkretnej firmy faktoringowej zapraszamy do przeczytania artykułu: