Jednym z fundamentów efektywnego biznesu jest płynność finansowa. Każdy racjonalnie myślący przedsiębiorca wie, że w tym obszarze nie można iść na żadne kompromisy. Narzędziem finansowym, które zyskuje co raz większą popularność w kontekście zarządzania płynnością jest Faktoring. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy jak działa faktoring, jakie daje korzyści oraz jakie rodzaje tego rozwiązania finansowego oferuje rynek.
Faktoring to usługa, w ramach której przekazujesz wystawione przez siebie faktury do zewnętrznej instytucji finansowej (tzw. Faktor). W zamian otrzymujesz na konto gotówkę (zazwyczaj w wysokości od 70% do 90% wartości faktury). Faktor przejmuje natomiast na siebie odpowiedzialność za dalsze odzyskiwanie środków od klientów. W momencie otrzymania całej kwoty przelewa resztę faktury (pomniejszonej o swoją prowizje) na Twój rachunek.
Wysyłasz do klienta towar lub świadczysz usługę, wystawiając jednocześnie fakturę na określoną kwotę.
Wystawioną fakturę przekazujesz faktorowi. W przeciągu kilku dni otrzymujesz od niego pieniądze na konto.
Faktor przejmuje obowiązek odzyskiwania płatności od Twojego klienta. W momencie uregulowania przez niego faktury otrzymujesz pozostałą część kwoty. Zostaje ona pomniejszona o opłaty faktoringowe.
1) Pełny (bez regresu)
Wymiana faktur sprzedażowych z odroczonym termin płatności na gotówkę z przejęciem ryzyka niewypłacalności kontrahenta na firmę faktoringową.
2) Niepełny (z regresem)
Wymiana faktur sprzedażowych z odroczony termin płatności na gotówkę.
3) Jawny
Wymiana faktur sprzedażowych z odroczony termin płatności na gotówkę i powiadomienie o cesji kontrahenta.
4) Cichy
Wymiana faktur sprzedażowych z odroczony termin płatności na gotówkę, bez informowania o tym kontrahenta.
5) Krajowy
Dotyczy transakcji na terenie jednego kraju. Faktoring krajowy obejmuje transakcje między przedsiębiorstwami działającymi w obrębie jednego państwa.
6) Międzynarodowy
Stosowany w przypadku transakcji międzynarodowych, gdzie przedsiębiorstwo współpracuje z klientami lub dostawcami z różnych krajów. W przypadku faktoringu międzynarodowego, faktor uwzględnia specyficzne ryzyka związane z transakcjami zagranicznymi.
7) Faktoring Importowy/Eksportowy
Faktoring importowy obejmuje transakcje związane z zakupem towarów lub usług z zagranicy, podczas gdy faktoring eksportowy dotyczy transakcji, w których przedsiębiorstwo sprzedaje towary lub usługi na rynki zagraniczne.
8) Odwrócony
Finansowanie faktur zakupowych za produkty, dobra, czy usługi potrzebne do prawidłowego funkcjonowania firmy.
Faktoring eliminuje długi czas oczekiwania na regulowanie płatności przez klientów. Dzięki natychmiastowemu uzyskaniu gotówki zyskujesz elastyczność finansową i szybszą reakcję na bieżące potrzeby.
Faktor, specjalizujący się w zarządzaniu ryzykiem, pomoże Ci zminimalizować straty związane z niewypłacalnością klientów. To istotne wsparcie przede wszystkim dla firm działających w branżach o zmiennych warunkach rynkowych.
Outsourcing procesu odzyskiwania płatności do doświadczonego faktora pozwali Ci skoncentrować się na kluczowych aspektach działalności. Faktor skutecznie zarządzać będzie procesem inkasa, poprawiając jednocześnie efektywność i skracając cykle płatności.
Faktoring nie jest formą zadłużenia. Gotówka uzyskiwana z faktoringu to środki własne, nie obciążające zatem bilansu zadłużeniem. Ma to duże znaczenie w sytuacji kiedy planujesz w najbliższej przyszłości zaciągnąć np. kredyt inwestycyjny i ważna jest dla Ciebie jak najwyższa zdolność kredytowa.
Korzystanie z faktoringu to nic innego jak inwestycja w płynność finansową firmy. Pozwala on na bieżące zarządzanie gotówką, zabezpieczenie przed ryzykiem niewypłacalności a tym samym ułatwia skoncentrowanie się na rozwoju biznesu. Jeśli szukasz efektywnych rozwiązań, faktoring stanowi ciekawy element strategii finansowej. Warto podkreślić, że często jest on alternatywą dla kredytu obrotowego. Na przykład w sytuacji kiedy z pewnych przyczyn dany przedsiębiorca nie może lub po prostu nie chce takiego kredytu otrzymać.