Wróć
Baza wiedzy

Płynność finansowa - podstawowe informacje

Płynność finansowa - jak możemy ją zdefiniować?

Płynność finansowa to sytuacja, w której firma jest zdolna do regulowania swoich bieżących zobowiązań. Mogą one dotyczyć:

Jest ona absolutnie niezbędna w kontekście rozwoju przedsiębiorstwa. Pozwala na inwestycje, wejście na nowe rynki, prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej jak również usprawnianie wielu procesów wewnątrz firmy.

Należy wyraźnie podkreślić i stale o tym pamiętać, że płynność finansowa jest wskaźnikiem równie ważnym, co osiągany przez firmę zysk. Nawet, gdy zysk jest wykazywany, ale przedsiębiorstwo utraciło możliwość spłaty krótkoterminowych zobowiązań, może to prowadzić do bankructwa. Według badań z zakresu przedsiębiorczości to właśnie problemy związane z płynnością są jednym głównych powodów tego zjawiska.


Jakie skutki niesie za sobą utrata płynności?


Stałe monitorowanie płynności finansowej pozwala uniknąć przykrych konsekwencji Podstawą w aspekcie monitoringu jest przede wszystkim regularna analiza sytuacji firmy, zarówno po stronie zobowiązań, czyli kosztów, jak i po stronie przychodów i majątku (aktywów).

Aby dobrze ocenić i prawidłowo kontrolować płynność finansową firmy, należy skorzystać z trzech wskaźników:

1) wskaźnik I stopnia (płynność natychmiastowa)

2) wskaźnik II stopnia (płynność szybka)

3) wskaźnik III stopnia (płynność bieżąca)

Każdy z wyżej wymienionych wskaźników opisujemy szerzej w odrębnym artykule. Pokazujemy jak go obliczyć a także podajemy jaki powinien być jego optymalny poziom. Artykuł znajdziesz tutaj.

Potrzebujesz
pomocy
z finansami?

Omówimy wszystkie istniejące problemy i wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie, przejdź dalej aby dowiedzieć się więcej.
Bezpłatna konsultacja

Przede wszystkim ogromna wiedza poparta wieloletnim doświadczeniem. Z takimi ludźmi rozmawia się po prostu inaczej. Tu warto się udać na konsultację i nie tylko. Polecam

Piotr Kamiński
3 Giga

Potrzebowałem pozyskać finansowanie do swojej firmy. Z pomocą Pana Bartosz wszystko poszło gładko i bez problemu. Polecam!!!

Bartosz Waszczak
Integrity AV

Profesjonalni, bardzo zaangażowani specjaliści, którzy na uwadze mają przede wszystkim dobro klienta.

Magdalena Ławreszuk
Ławreszuk Fotografia & Film

Solidna, uczciwa firma. Dąży do pozytywnego osiągnięcia celu. Jestem zadowolony z ich usług.

Bassam Ahmad

Konkretna i szybka pomoc w pozyskaniu kredytu firmowego. Polecam!!!

Karol Kamiński
Biuro Rachunkowe

W końcu trafiłem w odpowiednie ręce, zostałem wysłuchany i zrozumiany. Specjaliści z firmy Di Brenta Finance pokazali mi gdzie ucieka mój zysk, a to raczej ważny aspekt w prowadzeniu firmy. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i nie wiesz gdzie uciekają twoje ciężko zarobione pieniądze, to właśnie oni znajdą marnotrawstwa i pomogą je wyeliminować. Di Brenta, to nie tylko nowoczesne podejście do księgowości. To również Dyrektor Finansowy który czuwa nad zyskiem oraz partner w doborze odpowiedniego finansowania. Z czystym sumieniem polecam!

Kamil Szapował
Fiks Wentylacja i Klimatyzacja

Masz pytania? Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji

Odpowiadamy, wyjaśniamy, konsultujemy – zapraszamy na spotkanie, by dowiedzieć się więcej o swoich możliwościach finansowych.
Kontakt
Di Brenta
Business & Finance
Ul. Upalna 88 lok. 3
Białystok 15-668

Szybki kontakt:
E-mail: biuro@dibrenta.pl
Telefon: +48 535 425 877
Polityka prywatnościRegulaminRODO
Copyright © 
2024
 Di Brenta.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Branding, projekt strony i realizacja: 
WayBetter
crossmenu