Płynność finansowa to sytuacja, w której Twoja firma jest zdolna do regulowania bieżących zobowiązań.
Mogą one dotyczyć:
Jest ona absolutnie niezbędna również w kontekście rozwoju przedsiębiorstwa. Pozwala na inwestycje, wejście na nowe rynki, prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej jak również usprawnianie wielu procesów wewnątrz firmy.
Należy wyraźnie podkreślić, że płynność finansowa jest wskaźnikiem równie ważnym, co osiągany przez firmę zysk. Nawet, gdy jest on wykazywany, ale przedsiębiorstwo utraciło możliwość spłaty krótkoterminowych zobowiązań, może to prowadzić do bankructwa. Według wielu badań to właśnie problemy związane z płynnością są jednym głównych powodów tego zjawiska.
Stałe monitorowanie płynności finansowej pozwala uniknąć przykrych konsekwencji. Podstawą tego procesu jest przede wszystkim regularna analiza sytuacji firmy, zarówno po stronie zobowiązań, czyli kosztów, jak i po stronie przychodów i majątku (aktywów).
Aby dobrze ocenić i prawidłowo kontrolować płynność finansową firmy, należy skorzystać z trzech wskaźników:
Każdy z wyżej wymienionych wskaźników płynności finansowej opisujemy szerzej w odrębnym artykule. Pokazujemy jak go obliczyć a także podajemy jaki powinien być jego optymalny poziom:
Wskaźniki płynności finansowej
Jeśli chcesz się dowiedzieć jak poprawić płynność finansową zapraszamy natomiast do naszego kolejnego artykułu: