Baza wiedzy

Wskaźniki płynności finansowej

W dzisiejszym artykule poznasz wskaźniki płynności finansowej. Jak wiadomo płynność to jeden z kluczowych czynników biznesowego sukcesu. Wielu przedsiębiorców doskonale rozumie, że problemy w tym obszarze mogą pogrzebać wszelkie plany o podboju rynku. Zastanawia ich jednak jak kontrolować płynność? Jak ją ocenić? Jakie są sygnały świadczące o pogarszającej się sytuacji?

Aby dobrze ocenić i prawidłowo kontrolować płynność finansową firmy, należy obliczyć i stale monitorować trzy wskaźniki. W dzisiejszym artykule przedstawimy je w sposób prosty, czytelny i zrozumiały.

1) Wskaźnik natychmiastowej płynności finansowej (I stopnia)

Bywa również nazywany wskaźnikiem płynności gotówkowej. Określa czy firma jest w stanie natychmiast uregulować bieżące zobowiązania z posiadanych w przedsiębiorstwie środków pieniężnych (najbardziej płynne aktywa obrotowe).

Wskaźnik płynności natychmiastowej oblicza się dzieląc środki pieniężne przez sumę wszystkich zobowiązań krótkoterminowych.

Przyjmuje się, że wartość tego wskaźnika powinna mieścić się w przedziale 0,1-0,2, co wynika z tego, że tylko kapitał zaangażowany w obrocie generuje zysk a gotówka przetrzymywana w kasie nie pracuje dla firmy.

Deficyt środków pieniężnych na koncie nie jest przy tym jednoznaczny z utratą płynności finansowej, bo firma może dobrze zarządzać ściąganiem należności od kontrahentów i w ten sposób zapewniać ciągły przepływ gotówki.

2) Wskaźnik płynności szybkiej (II stopnia)

Określa on możliwości podmiotu w zakresie pokrycia zobowiązań bieżących, ale aktywami o wyższym stopniu płynności (należności krótkoterminowe, inwestycje krótkoterminowe). W tym celu, z aktywów obrotowych wyłącza się zapasy materiałów, towarów, produkcji w toku oraz wyrobów gotowych, gdyż ich upłynnienie może być znacznie utrudnione.

Należy od sumy aktywów obrotowych odjąć wszystkie zapasy a pozostałą kwotę podzielić przez sumę zobowiązań krótkoterminowych. Akceptowalna wartość tego parametru oscyluje wokół wartości 1 i oznacza bilansowanie się aktywów i zobowiązań bieżących. Zbyt wysoka wartość wskaźnika świadczy o złej strukturze finansowania działalności. W szczególności może to oznaczać nadmiar środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub niepokojąco wysoki poziom należności. Zbyt niski poziom wartości wskaźnika stanowi sygnał zbliżających się kłopotów finansowych, uniemożliwiając tym samym spłatę bieżących zobowiązań. Natomiast wartość znacznie poniżej 1 może sygnalizować narastające problemy z płynnością. Wskazuje ona wtedy, że głównym elementem majątku obrotowego są zapasy, ze swej natury charakteryzujące się niską płynnością.

Przyjmuje się, że wartość tego wskaźnika powinna być większa lub równa 1,0, co oznacza, że podmiot gospodarczy jest w stanie na czas uregulować bieżące zobowiązania - bez konieczności upłynniania rzeczowych aktywów obrotowych.

Spadek wskaźnika płynności szybkiej poniżej wspomnianej wartości świadczy o utracie przez przedsiębiorstwo płynności finansowej. Zbyt wysoka wartość wskaźnika świadczy natomiast najczęściej o gromadzeniu środków pieniężnych i utrzymywaniu znacznego poziomu należności. To z kolei wskazuje na brak nowych inwestycji w firmie. Co ważne, gdy wartość wskaźnika bieżącej płynności jest wysoka, a wartość wskaźnika płynności szybkiej niska - to w przedsiębiorstwie zalegają wysokie stany zapasów, których utrzymanie generuje niepotrzebne koszty.

3) Wskaźnik płynności bieżącej (III stopnia)

Umożliwia ocenę, czy zobowiązania, które ma przedsiębiorstwo mogłyby być spłacone dzięki upłynnieniu środków obrotowych.

Należy podzielić sumę aktywów obrotowych (bieżących) przez sumę zobowiązań bieżących (krótkoterminowych do 12 miesięcy). Aktywa obrotowe to takie, które można szybko spieniężyć. Zaliczane są do nich:

Przyjmuje się, że zadowalający poziom tego wskaźnika zawiera się w granicach 1,5-2,0. Czyli kwota aktywów bieżących powinna być około dwa razy większa niż pasywa bieżące. W takie sytuacji możemy mówić o zachowaniu równowagi finansowej.

Niski poziom wskaźnika oznacza, że firma nie posiada zasobów gotówkowych do finansowania bieżących zobowiązań oraz istnieje ryzyko utraty przez nią zdolności do terminowego regulowania zobowiązań. Przedsiębiorstwo w takiej sytuacji musi liczyć się z odmową kredytu ze strony banku. Zbyt wysoki wskaźnik wskazuje, że zbyt wielka część naszych środków ulokowana jest w aktywach obrotowych. Zbyt mała, to z kolei niedobór w aktywach trwałych, co może mieć niekorzystny wpływ na rentowność firmy.

Wskaźnik płynności bieżącej należy porównywać z danymi firmy z wcześniejszego okresu. Rosnąca tendencja wskaźnika bieżącej płynności finansowej świadczy o polepszającej się zdolności regulowania zobowiązań krótkoterminowych. Oznacza także poprawę płynności firmy. Przedsiębiorstwa w takiej sytuacji lepiej wykorzystują posiadany majątek obrotowy, spłacając tym samym zobowiązania bieżące na czas.


Jeśli interesuje Cię tematyka płynności finansowej zapraszamy do przeczytania naszych pozostałych artykułów z tego obszaru

Bezpłatna konsultacja

Potrzebujesz pomocy w zakresie skalowania biznesu lub finansów osobistych? Spotkajmy się aby porozmawiać i wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązania. 
Zarezerwuj wizytę

Bardzo przyjazna i solidna firma, pomogą w praktycznie każdym aspekcie związanym z finansami firmy, łącznie z prowadzeniem księgowości dla spółek. Doradztwo, obsługa i kontakt na najwyższym poziomie, 100% profesjonalizmu. Zdecydowanie Polecam.

Andrzej Niemira
"Altrasem" - Agencja Marketingowa

Super podejście do klienta, współpraca przy której wiesz że ktoś działa w Twoim interesie, a nie próbuje Ci coś sprzedać. Można pisać o profesjonalizmie, ale najlepiej sprawdzić samemu, zadzwonić, umówić się na spotkanie i się przekonać. Polecam

Cezary Trzeciak
"Hericon Development"

Przede wszystkim ogromna wiedza poparta wieloletnim doświadczeniem. Z takimi ludźmi rozmawia się po prostu inaczej. Tu warto się udać na konsultację i nie tylko. Polecam

Piotr Kamiński
"3 Giga. Komputery i Serwis"

Potrzebowałem pozyskać finansowanie do swojej firmy. Z pomocą Pana Bartosz wszystko poszło gładko i bez problemu. Polecam!!!

Bartosz Waszczak
"Integrity AV"

Profesjonalni, bardzo zaangażowani specjaliści, którzy na uwadze mają przede wszystkim dobro klienta.

Magdalena Ławreszuk
"Ławreszuk Fotografia & Film"

Solidna, uczciwa firma. Dąży do pozytywnego osiągnięcia celu. Jestem zadowolony z ich usług.

Bassam Ahmad

Konkretna i szybka pomoc w pozyskaniu kredytu firmowego. Polecam!!!

Karol Kamiński
"MirJan" - Biuro Rachunkowe

W końcu trafiłem w odpowiednie ręce, zostałem wysłuchany i zrozumiany. Specjaliści z firmy Di Brenta Finance pokazali mi gdzie ucieka mój zysk, a to raczej ważny aspekt w prowadzeniu firmy. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i nie wiesz gdzie uciekają twoje ciężko zarobione pieniądze, to właśnie oni znajdą marnotrawstwa i pomogą je wyeliminować. Di Brenta, to nie tylko nowoczesne podejście do księgowości. To również Dyrektor Finansowy który czuwa nad zyskiem oraz partner w doborze odpowiedniego finansowania. Z czystym sumieniem polecam!

Kamil Szapował
"Fiks Wentylacja i Klimatyzacja"

Profesjonalna obsługa i podejście do klienta. Pan Bartosz ludzkim podejściem do finansów przywrócił mi wiarę uczciwość tej branży. Jako właściciel firmy polecam.

Mateusz Stefańczuk
"Trójwymiarowi" - Drukarnia 3D

Szybka reakcja i fachowe doradztwo. Odbieranie telefonów o dziwnych porach i odpowiadanie na maile. Doskonałe zrozumienie potrzeby i rzetelne informacje. To wszystko zakończone szybkim uzyskaniem finansowania. Bez ściemniania i wymyślania. Polecam!

Cezary Korolczuk
"Cukiernia Pani K"

Pan Bartosz - to kompetentny, bardzo skuteczny ekspert finansowy. W krótkim czasie otrzymaliśmy pomoc przy kredycie hipotecznym. Współpraca z Panem Bartoszem była dla nas przyjemnością. Pełen profesjonalizm i 100% zaangażowania.

Kamil Laszuk

Firma godna zaufania. Zostałem wysłuchany i otrzymałem pomoc. Polecam.

Jacek Żamojda
"Papier Serwis Sp. J"

Masz pytania? Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji

Odpowiadamy, wyjaśniamy, konsultujemy – zapraszamy na spotkanie, by dowiedzieć się więcej o swoich możliwościach.
Skontaktuj się
Di Brenta
Business & Finance
Ul. Upalna 88 lok. 3
Białystok 15-668

Szybki kontakt:
E-mail: biuro@dibrenta.pl
Telefon: +48 535 425 877
Polityka prywatnościRegulaminRODO
Copyright © 
2024
 Di Brenta.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Branding, projekt strony i realizacja: 
WayBetter
crossmenu