Wróć
Baza wiedzy

Płynność Finansowa - Praktyczne wskazówki jak można ją poprawić

Na naszym blogu poruszaliśmy już tematykę płynności finansowej. Wyjaśnialiśmy czym jest płynność. Artykuł na ten temat znajdziesz tutaj. Przedstawialiśmy również wskaźniki, niezbędne do oceny i kontroli tego obszaru. Wiedze na ten temat otrzymasz tutaj.

W dzisiejszym wpisie podpowiemy natomiast jak można płynność finansową poprawić (albo utrzymać na obecnym, dobrym poziomie). Zapraszamy do edukacji oraz wdrażania skutecznych działań w swoim biznesie.


Egzekwowanie należności

Jednym z najszybszych sposobów na zwiększenie płynności jest efektywne zarządzanie należnościami handlowymi.

Warto skupić się tutaj na następujących czynnościach:

Pamiętaj - działania związane z egzekwowaniem należności powinny być ukierunkowane na klienta. Zbyt restrykcyjna polityka nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Wszystko powinno być tutaj optymalnie zrównoważone. Dzięki temu zespoły odpowiedzialne za sprzedaż, fakturowanie i ściąganie należności będą lepiej reagować na jego potrzeby, jednocześnie dbając o sprawne egzekwowanie płatności.

Ważnym elementem jest również odpowiednie podejście do procedur:

1) opracowanie listy kluczowych wskaźników efektywności procesów (KPI), które powinny być na bieżąco śledzone przez dedykowane do tego osoby oraz aktualizowane w miarę zapotrzebowania;

2) Motywowanie zespołu przez wprowadzenie KPI powiązanych z obszarem kapitału pracującego, by nadać odpowiedni kierunek wykonywanej przezeń pracy.

Wskazane rozwiązania pozwolą na zoptymalizowanie poziomu należności handlowych, adresując jednocześnie braki w obszarze ludzi, procesów i technologii. W dłuższej perspektywie pozytywnie wpłyną na poprawę płynności finansowej firmy.


Finansowanie się zobowiązaniami handlowymi

W przypadku zobowiązań handlowych kwestia ich optymalizacji nie jest taka oczywista. Konieczne jest wyznaczenie priorytetów i odpowiedź na pytanie - Co jest dla nas ważniejsze? marża czy gotówka.

Jeżeli dojdziemy do wniosku, że to drugie, wówczas powinniśmy wdrożyć rozwiązania, które umożliwią nam wydłużenie terminów płatności zobowiązań i zwiększenie ich salda.

Co możemy zrobić?

Wskazówka - usprawniaj i automatyzuj procesy związane z płatnościami. Dobrym przykładem jest:


Zarządzanie zapasami

Zarządzanie zapasami to trudne i czasochłonne zadanie. Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć jak będą wyglądały przyszłe zamówienia klientów. Otoczenie gospodarcze dynamicznie się zmienia. Dostosowania polityki zarządzania zapasami do aktualnych warunków rynkowych jest jednak konieczne, aby utrzymać płynność finansową.

Przede wszystkim warto skoncentrować się tutaj na:

Jeżeli oceniamy ryzyko spadku sprzedaży jako wysokie, a potrzebna nam jest gotówka, powinniśmy zastanowić się czy nie lepiej zaczekać z zakupem wybranych materiałów, towarów czy innych potrzebnych komponentów, zabezpieczając sobie jednocześnie ich dostawy i wypracowując nowe formuły współpracy z kontrahentami,

Należy zniwelować ryzyko braku dostępności poszczególnych towarów, komponentów (niezbędnych np. do produkcji naszego produktu). Istotne wydarzenia w ostatnich latach (np. pandemia czy też wojna na Ukrainie), sprawiły, że przedsiębiorcy zdali sobie sprawę jak bardzo jest to istotne,

Ważne jest wprowadzenie jasnego podziału odpowiedzialności wszystkich działów za poziom zapasów, zapewniając dostęp do bieżącej informacji na temat realizowanych i planowanych zamówień oraz stanów magazynowych,


Nowe technologie

Z naszych rozmów z przedsiębiorcami wynika, że:

Prognozowanie w dobie pandemii stało się jeszcze trudniejsze i bardziej złożone. Jednakże, dzięki dostępności coraz większej ilości danych i zastosowaniu nowych technologii, w tym uczenia maszynowego (ang. machine learning), prognozowanie może być bardziej precyzyjne i mniej czasochłonne.

Nowe technologie mogą skutecznie pomóc w zarządzaniu płynnością finansową. Dają one wiele możliwości:

Korzystanie z nowoczesnych aplikacji, programów pozwala na przygotowanie przejrzystych i zrozumiałych wizualizacji danych (nawet dużych ilości), w oparciu o które kalkulowane są wskaźniki dostępne dla specjalistów różnych działów. Wpływa to na wzrost świadomości znaczenia gotówki w firmie wśród wszystkich jej pracowników.


Zmiana kultury organizacyjnej

Kultura organizacyjna to nic innego jak charakterystyczne dla danej firmy normy, zasady postępowania, akceptowane zachowania oraz wyznawane wartości. Jej transformacja to kolejny ze sposobów na optymalizację w obszarze płynności finansowej.

Zaangażowanie pracowników, odpowiednia komunikacja i wprowadzenie systemów motywacyjnych opartych m.in. o wskaźniki w obszarze kapitału obrotowego, mogą całkowicie zmienić dotychczasową percepcję zespołu i ich priorytety. Zaczną oni bardziej uważnie i świadomie podejmować decyzje, które będą przekładały się na poziom płynności finansowej w przedsiębiorstwie. Brzmi pięknie.

„Jutro przyjdę do firmy i zmienię kulturę, bułka z masłem” krzyknął Prezes.....Guzik prawda! Postawmy sprawę jasno. O ile wcześniejsze metody można wdrożyć praktycznie w każdej firmie, w wielu przypadkach nawet stosunkowo szybko, o tyle transformacja kultury organizacyjnej to proces dużo bardziej skomplikowany i czasochłonny. Im większa firma i bardziej złożona struktura, tym będzie to trudniejsze. Trzeba się do tego procesu gruntownie przygotować. Wiedzieć dokładnie jak nasza firma powinna funkcjonować, w jakich obszarach są potrzebne zmiany. Przeprowadzenie procesu wymaga empatii, wysokich kompetencji w zakresie komunikacji i „zarządzania zmianą”. Trzeba liczyć się z oporem ludzi w firmie, z niechęcią, co jest oczywiste bo co do zasady większość z nas po prostu boi się zmian.

Nie zrozumcie nas źle. Nie chcemy nikogo zniechęcać do zmiany kultury organizacyjnej. Są sytuacje kiedy absolutnie trzeba to zrobić. Jest to uzasadnione a wręcz konieczne. Zanim jednak wpadniesz na pomysł aby działać w tym zakresie, zastanów się czy wdrożyłeś efektywnie pozostałe elementy. Nie warto zaczynać od razu od rzeczy najtrudniejszych. W większości przypadków wcześniej wskazane metody okażą się w zupełności wystarczające.


Umiejętne wykorzystanie rozwiązań jakie oferuje rynek finansowy


Zapraszamy do przeczytania pozostałych artykułów z obszaru płynności finansowej

1) https://dibrenta.pl/plynnosc-finansowa-podstawowe-informacje/

  2) https://dibrenta.pl/faktoring-wszystko-co-powinienes-wiedziec/

  3) https://dibrenta.pl/plynnosc-finansowa-wskazniki-do-jej-oceny-i-kontroli/

  4) https://dibrenta.pl/cash-flow-podstawowe-informacje/

  Potrzebujesz
  pomocy
  z finansami?

  Omówimy wszystkie istniejące problemy i wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie, przejdź dalej aby dowiedzieć się więcej.
  Bezpłatna konsultacja

  Przede wszystkim ogromna wiedza poparta wieloletnim doświadczeniem. Z takimi ludźmi rozmawia się po prostu inaczej. Tu warto się udać na konsultację i nie tylko. Polecam

  Piotr Kamiński
  3 Giga

  Potrzebowałem pozyskać finansowanie do swojej firmy. Z pomocą Pana Bartosz wszystko poszło gładko i bez problemu. Polecam!!!

  Bartosz Waszczak
  Integrity AV

  Profesjonalni, bardzo zaangażowani specjaliści, którzy na uwadze mają przede wszystkim dobro klienta.

  Magdalena Ławreszuk
  Ławreszuk Fotografia & Film

  Solidna, uczciwa firma. Dąży do pozytywnego osiągnięcia celu. Jestem zadowolony z ich usług.

  Bassam Ahmad

  Konkretna i szybka pomoc w pozyskaniu kredytu firmowego. Polecam!!!

  Karol Kamiński
  Biuro Rachunkowe

  W końcu trafiłem w odpowiednie ręce, zostałem wysłuchany i zrozumiany. Specjaliści z firmy Di Brenta Finance pokazali mi gdzie ucieka mój zysk, a to raczej ważny aspekt w prowadzeniu firmy. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i nie wiesz gdzie uciekają twoje ciężko zarobione pieniądze, to właśnie oni znajdą marnotrawstwa i pomogą je wyeliminować. Di Brenta, to nie tylko nowoczesne podejście do księgowości. To również Dyrektor Finansowy który czuwa nad zyskiem oraz partner w doborze odpowiedniego finansowania. Z czystym sumieniem polecam!

  Kamil Szapował
  Fiks Wentylacja i Klimatyzacja

  Masz pytania? Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji

  Odpowiadamy, wyjaśniamy, konsultujemy – zapraszamy na spotkanie, by dowiedzieć się więcej o swoich możliwościach finansowych.
  Kontakt
  Di Brenta
  Business & Finance
  Ul. Upalna 88 lok. 3
  Białystok 15-668

  Szybki kontakt:
  E-mail: biuro@dibrenta.pl
  Telefon: +48 535 425 877
  Polityka prywatnościRegulaminRODO
  Copyright © 
  2024
   Di Brenta.
  Wszystkie prawa zastrzeżone.
  Branding, projekt strony i realizacja: 
  WayBetter
  crossmenu